poniedziałek, 27 sierpnia 2012

W pogoni za torebką. "Torebki i strzelanina"

Dla tych, którzy mają już dość powieści historycznych jakie ostatnio czytałam, coś bardziej współczesnego.


Haley to zwariowana kobieta i absolutna torebkoholiczka. Co prawda właśnie powróciła do domu z wielkiego tournée zakupowego po Europie, w które wyruszyła wraz z Adą- babcią swojego chłopaka, ale kiedy w samolocie zobaczyła w gazecie fotografię nowej torebki postanowiła, jak najszybciej, ruszyć na łowy. Na przeszkodzie stoi jej jeden drobiazg: mercedes Ady, którym wróciła do domu, a którym tamta ma rano odebrać ze sklepu odzież przeznaczoną dla biednych. Żeby przyspieszyć bieg spraw Haley postanawia załatwić to za nią. Niestety kiedy chce załadować pudła do bagażnika znajduje tam zwłoki kobiety. Od tego momentu na jej głowie jest kolejne śledztwo.

Torebki i strzelanina to trzecia powieść, której bohaterką jest Haley, a jednocześnie moje drugie z nią spotkanie. Nadal pracuje ona w znienawidzonym przez siebie sklepie sieci Holt's, należącym zresztą do rodziny jej chłopaka, nadal w każdy możliwy sposób miga się od wypełniania
obowiązków i nadal nie wie co chce robić w życiu.

Kolejne morderstwo, w które się wplątuje nie robi na niej wielkiego wrażenia, aż do momentu kiedy sprawę przejmuje FBI, a znani jej detektywi zostają wyłączeni. Jednocześnie człowiek, który przez nią utracił pracę (tu odeślę do Torebek i morderstwa) postanawia się zemścić niszcząc osoby bliskie bohaterce. Dodatkowym stresem dla niej jest to, że jej idealny związek wcale nie jest taki idealny, zaś wokół kręcą się sami przystojniacy.

Z jednej strony książka jest interesująca i zabawna, z drugiej chwilami mnie irytowała, a wszystko to przez postać samej głównej bohaterki. Haley, jak dla mnie, jest istotą doskonale bezmyślną, działającą pod wpływem impulsu, a potem zdziwioną konsekwencjami. Widać to np. w pomyśle śledzenia agentów federalnych, czy w spacerach w poszukiwaniu mordercy. Czytelnik, patrząc na
świat oczami Haley, gdyż to ona jest narratorką powieści, dostaje jego uproszczoną wersję. Jednocześnie jednak muszę przyznać, że wszystkie prowadzone przez nią wewnętrzne monolog czy snute plany przyprawiały mnie o uśmiech i sprawiały, że oczekiwałam kolejnej katastrofy. A tych w książce było co niemiara.

Seria kryminalna Torebki i... to nie jedyna twórczość pisarska Dorothy Howell. Pisze ona również romanse historyczne, które wydaje pod pseudonimem: Judith Stacy. Do stworzenia postaci Haley zainspirowały ją opowieści córki, która podczas studiów pracowała w domu handlowym. Drugim czynnikiem była jej ogromna miłość do torebek „od projektanta”.

Torebki i strzelanina sprawdzają się doskonale jako mało ambitne czytadło do
autobusu/tramwaju/pociągu lub na deszczowy wieczór. Wciągają na tyle żeby przykuć uwagę czytelnika, a jednocześnie fabuła jest na tyle prosta, że nie wymaga zbytniego skupienia. Zdecydowanie jest to kryminał typowo kobiecy- myślę, że rzadko, który mężczyzna przetrwa liczne opisy torebek, strojów czy dodatków. Polecam jako lekturę dla odprężenia.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serwisowi nakanapie.pl


4 komentarze:

 1. Mam ogromną ochotę poznać całą serię Torebek :)

  Teraz już wiem kto mi tę książkę sprzątnął sprzed nosa :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I wcale nie jest mi wstyd :P
   Mnie się udało dwie części przeczytać- całkiem fajne czytadła, tylko, pomimo tego że to osobne historie, warto je czytać po kolei. Niby zbrodnie się nie łączą, ale prywatne życie bohaterki już tak.

   Usuń
 2. Brzmi ciekawie, typowo kobieco. ;)
  Ale jak widzę w komentarzu wyżej, tę książkę poprzedzają dwie inne części, także od nich zacznę. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowania babska lektura :) I rzeczywiście warto od pierwszej części zacząć.

   Usuń