niedziela, 5 sierpnia 2012

Czy "Kochanice króla" były pierwsze?

Post mógłby się równie dobrze nazywać: nota historyczna do książek Philippy Gregory. Do jego napisania natchnęła mnie duża popularność jaką ostatnio na blogach cieszy się twórczość tej autorki. Za każdym razem pojawia się pytanie czy serię (jeśli można to w ogóle serią nazwać) tudorowską czytać jako całość czy jednak jako osobne książki, a jeśli jako całość to w jakiej kolejności. Jeżeli chcielibyśmy podejść do tego jako do typowej sagi to kierować się powinniśmy rokiem wydania. I wtedy kolejność lektury będzie następująca:

Błazen królowej
Kochanek dziewicy
Wieczna księżniczka

Tylko, że kierując się data powstania możemy porównywać jedynie jak zmieniał się styl autorki. Niestety dostaniemy absolutny misz masz historyczny. Co zresztą pisarka podkreśla na swojej stronie.
W jakiej więc kolejności sięgać po te książki aby dostać pełen obraz czasów Tudorów? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie rozszerzając dość lakoniczne informacje, na jakie trafiłam.
Wieczna księżniczka- historia Katarzyny Aragońskiej od momentu jej przybycia do Anglii z Hiszpanii i ślubu z bratem późniejszego króla Henryka VIII- królem Arturem.
Kochanice króla- Henryk siedzi już na tronie, poślubiony jest Katarzynie Aragońskiej kiedy pojawiają się siostry Boleyn i pierwsza małżonka zostaje odsunięta.
Dwie królowe- starzejący się Henryk zawiera kolejne małżeństwa z nadzieją na doczekanie się licznego potomstwa. Tym razem żeni się z Anną Kliwijską, ale i ona nie zagrzeje długo miejsca na dworze. Do zajęcia jej stołka przymierza się kolejna kandydatka...
Błazen królowej- król w końcu zakończył żywot, jego następca jest słabym władcą, po koronę chętnie sięgnęłyby obie jego córki: Maria i Elżbieta. 
Kochanek dziewicy- czasy po objęciu władzy przez Elżbietę. Dwór podczas jej długiego panowania.
Co prawda opisem fabuły bym tego nie nazwała (nie chciałam tworzyć mini-recenzji), ale da się dzięki powyższym informacjom osadzić wszystkie książki w czasie. Oprócz tego mamy jeszcze Czerwoną królową, pewnego rodzaju prequel, czyli historię dojścia do władzy dynastii Tudorów. Istnieje jeszcze jedna książka, zamykająca sagę tudorowską, ale mam wrażenie, że nie ukazała się ona jeszcze na naszym rynku wydawniczym. Jej angielski tytuł to: The Other Queen i jest opowieścią o Marii królowej Szkotów i Elizabeth Talbot.


Niestety ja również czytam całą serię w kolejności przypadkowej zależnie od tego, która część mi akurat wpadnie w ręce. Ale tli się we mnie nadzieja, że kiedyś będę mieć czas i możliwość przeczytać ją tak żeby stanowiła jedną całość.

2 komentarze:

  1. Ja jak do tej pory czytam te książki w kolejności przypadkowej, chociaż nie powiem, ostatnio staram się patrzeć na chronologię wydarzeń i tak sobie to wszystko razem do kupy składać. Fajnie byłoby czytać tak, jak wydarzenia w rzeczywistości miały miejsce, ale nie zawsze tak się da - moim źródłem powieści Philippy jest głównie biblioteka, a wiadomo jak to w bibliotekach jest - nie zawsze książka, którą chcemy, jest akurat dostępna. Ale fajny post i trochę informacji na pewno niektórym czytelnikom rozjaśni, co i jak :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No ja niestety też czytam dzięki bibliotece i oczywiście też to co jest dostępne. Ale marzy mi się, że kiedyś przeczytam tak od początku do końca.

    OdpowiedzUsuń