wtorek, 30 lipca 2013

Współczesna księżniczka Anna? "Moje rzymskie wakacje"

Za oknem słońce i upały, mieliśmy możliwość poczuć się jak w krajach południowych. Akurat, przypadkiem, moje czytelnicze podróże zawiodły mnie do upalnego Rzymu. Czytanie o sierpniu w Wiecznym Mieście w taką pogodę zdecydowanie pozwoliło mi się przenieść o te ponad półtora tysiąca kilometrów.

Cat jest osobą niesłychanie poukładaną i to nie do końca w dobrym tego słowa znaczeniu. Kiedy miała kilkanaście lat została porzucona przez matkę, a wychowaniem jej i siostry zajął się ich ojciec. Od tego czasu Cat wzięła na siebie odpowiedzialność za rodzinę. Porzuciła marzenia o artystycznych studiach i wyjeździe z domu, zdobyła za to "solidny" zawód księgowej i zatrudniła się w dużej firmie. Jest w stanie zrezygnować ze wszystkich swoich pragnień, żeby tylko pomóc najbliższym zrealizować ich marzenia. Zbliża się do 35 urodzin i nigdy nie zaryzykowała. Na ślubie młodszej siostry babcia bardzo boleśnie uświadamia ją, że jest samotna, nie ma własnego życia, po prostu wegetuje.

I między innymi właśnie ten ślub staje się dla niej impulsem do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Początkowo są one drobne. Za namową rodziny i przyjaciółki z pracy Cat postanawia wziąć urlop i udać się do Rzymu, miejsca urodzenia jej matki. Problemy finansowe sprawiają, że zamieszkuje u swojej dawnej miłości; mężczyzny niewidzianego przez kilkanaście lat. Już pierwszej nocy okazuje się, że nie był to najlepszy pomysł. Nagle zostaje bez dachu nad głową i kogokolwiek znajomego. Pod opiekuńcze skrzydła bierze ją dwoje ludzi Karina i Marco, który początkowo uznaje ją za kolejną Amerykankę odgrywającą sceny z "Rzymskich wakacji" z Audrey Hepburn. Ta dwójka sprawi, że Cat zacznie mierzyć się powoli ze swoim życiem. I zrobi to zdecydowanie nietuzinkowymi metodami.

W Moich rzymskich wakacjach oglądamy Rzym nie tylko przez pryzmat filmu z lat 50., ale także przez soczewkę aparatu. Cat jest zafascynowana fotografią, robi zdjęcia najpiękniejszych chwil i miejsc, dzięki czemu niejako zamraża dla nas swoje wspomnienia. Pod powłoką silnej, zbawiającej świat kobiety kryje ona romantyczną duszę, którą udało się autorce pokazać. 

Zresztą tak samo udało się jej oddać urok Wiecznego Miasta. Miałam wrażenie, że spaceruję jego wąskimi uliczkami, przyglądam się tłumowi, który je wypełnia, podziwiam, zarówno nocą jak i w dzień, jego zabytki. Aż zamarzył mi się wyjazd.

Kristin Harmel stworzyła bardzo ciepłą, wakacyjną książkę, od której nie mogłam się oderwać. Pochłaniałam kolejne strony i zazdrościłam bohaterce zarówno romantycznej przygody jak i przyjaciół, których napotkała.

  Moje rzymskie wakacje to nie jedyna książka napisana przez Kristin Harmel. Jest ona autorką kilku poczytnych powieści z gatunku literatury kobiecej. Z wykształcenia jest dziennikarką. Zanim zaczęła pisać książki współpracowała z wieloma gazetami, pojawiała się również jako "ekspert od podróży" w jednym z popularnych amerykańskich porannych programów telewizyjnych.

Po lekturze Moich rzymskich wakacji mam wrażenie, że powinnam obejrzeć film, który stanowił inspirację dla autorki. Mam nadzieję, że zachwyci mnie on w tym samym stopniu co książka.

Książkę zgłaszam do wyzwania: Z literą w tle

12 komentarzy:

 1. Jak to dobrze, że książka przypadła Ci do gustu i pozwoliła oderwać się od rzeczywistości, bo mam ją na półce i w planach na najbliższe dwa miesiące :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam na upały :) Tak jakoś od razu człowiek klimat czuje.

   Usuń
 2. Książkę mogę przeczytać, jeśli mi wpadnie w ręce. "Rzymskie wakacje" są wspaniałe! To taki film, który oglądam na poprawę humoru. Jeden z moich ulubionych! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powinna Ci się spodobać- z tego co zrozumiałam, w pewnych momentach, dość dokładnie fabułę filmu odtwarzają :)

   Usuń
 3. Film bardzo lubię, więc skuszę się też na książkę nim inspirowaną:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej będziesz wszystkie odnośniki rozumieć. Ja momentami miałam kłopot :)

   Usuń
 4. To już kolejna książka nawiązująca do tego filmu. Chyba powinnam go obejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. No ja uwielbiam ten film :) i dlatego skusiła mnie książka. Cieszę się że książka Ci sie spodobała - film na pewno też Ci się spodoba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko że na książkę mi jakoś łatwiej czas znaleźć, więc pewnie filmu zbyt szybko nie obejrzę.

   Usuń
 6. Hej! Nominowałam Twojego bloga do Versatile Blogger Award! Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń